Dwumiesięcznik dla chorych

100 lat niepodległości

Autor: , opublikowano: 28.09.2018

100 lat niepodległości

Drodzy Czytelnicy, rok 2018 wyznacza wyjątkową rocznicę – jest nią 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. 11 listopada 1918 roku był dla Polski dniem niepodległości.

Aktualny numer „Wstań”, który oddajemy do Waszych rąk, pragnie włączyć się w świętowanie tak ważnego jubileuszu naszej ojczyzny. Spośród wielu znajdujących się w nim ciekawych tekstów polecam szczególnie wywiad kl. Wojciecha Olszewskiego SCJ z dr. Bogusławem Sową, historykiem, o tym, czym jest ojczyzna i patriotyzm, co pozwoliło Polakom nie przerwać walki o wolną Polskę, z czego mamy być dumni i czego winniśmy się nauczyć po 100 latach niepodległości.

Warto z uwagą przeczytać również artykuł p. Anety Pisarczyk o pielęgnowaniu wartości patriotycznych w rodzinie. Podkreśla ona w nim, że szczególną „rolę do odegrania w tworzeniu atmosfery dobrze pojętej polskości w naszych domach mają osoby starsze – seniorzy rodu. Na ich przykładzie młodsze pokolenia uczą się, jak mówić o ojczyźnie, jak kultywować pamięć przodków, jak poznawać własne korzenie i rozumieć historię”.

W jubileuszowych obchodach nie zapominajmy o modlitwie za naszą ojczyznę. Polecajmy ją Bożej Opatrzności „za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, by zawsze wierna była Bogu, chwałę przynosiła Jemu, a syny swe wiodła ku szczęśliwości” (Modlitwa za ojczyznę ks. Piotra Skargi).

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *