Dwumiesięcznik dla chorych

Apteczka pierwszej pomocy

Autor: , opublikowano: 16.01.2018

Apteczka pierwszej pomocy

Obowiązek posiadania apteczki pierwszej pomocy narzucony jest licznymi przepisami – tyczy się to zakładów pracy, szkół i placówek oświatowych, wyższych uczelni, obiektów hotelarskich, statków, środków komunikacji publicznej oraz samochodów prywatnych. Razem z apteczką powinna być dostępna instrukcja udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Czym jest apteczka pierwszej pomocy?

Najprościej można stwierdzić, że jest to zbiór podstawowych materiałów opatrunkowych, służących do ratowania osób, które znalazły się w stanie zagrożenia życia i zdrowia. W zależności od miejsca, w jakim jest wykorzystywana, ma różne rozmiary – od niewielkich, przypominających kosmetyczki czy drobne walizeczki, po metalowe skrzynki montowane w zakładach pracy. Apteczka pierwszej pomocy oznaczana jest białym krzyżem na zielonym tle, a droga do tych umieszczanych w miejscach publicznych powinna być odpowiednio oznakowana. Bardzo ważne jest kontrolowanie terminu przydatności sprzętu oraz leków zawartych w apteczce i wymienienie na nowe, jeśli się przeterminują.

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy

Wyposażenia poszczególnych typów apteczek do udzielania pomocy nagłej w zależności od przeznaczenia może nieznacznie się różnić. Podstawowe obejmuje: opaskę dzianinową 4 m x 10 cm, opatrunek gazowy (3 szt.), plastry opatrunkowe (2 szt.), chustę trójkątną, maseczkę do sztucznego oddychania, chusteczki odkażające, rękawiczki jednorazowe (2 szt.), agrafki (4 szt.), koc ratunkowy z folią termoizolującą, kamizelkę odblaskową, kołnierz usztywniający, plastry z opatrunkiem, przylepiec, nożyczki.

Duchowa apteczka pierwszej pomocy

Zdrowie, a co za tym idzie życie ludzkie, jest największym darem Boga, ale czy chodzi tylko o zdrowie fizyczne i życie ciała? Zapewne nie. Człowiek poza ciałem otrzymał także duszę nieśmiertelną i to ona będzie żyć wiecznie. Zatem o duszę winniśmy troszczyć się najbardziej, a „wszystko inne będzie nam dodane” (por. Mt 6,33), jak czytamy w Ewangelii. Do mistyczki Alicji Lenczewskiej Pan Jezus mówił: „(…) powiedz dzieciom Moim, że ataki zła spiętrzają się coraz bardziej i nikt na tej ziemi nie jest na tyle osłonięty, aby nie musiał angażować wszystkich swoich sił, żeby ocaleć od niszczącej mocy Złego”. Powinniśmy więc wyposażyć się w duchową apteczkę pierwszej pomocy, w której znajdą się najważniejsze lekarstwa na rozmaite ataki Złego. W wyposażeniu tej apteczki nie może zabraknąć modlitwy, żalu za grzechy i sakramentu pokuty, karmienia się słowem Bożym i Ciałem Chrystusa, postu i dobrych uczynków.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *