Dwumiesięcznik dla chorych

Choroba dziecka – wyzwanie czy krzywda?

Autor: , opublikowano: 28.09.2017

Choroba dziecka – wyzwanie czy krzywda?

W bieżącym numerze „Wstań” podejmujemy bardzo trudny temat: ciężkiej i przewlekłej choroby dziecka. Informacja o tym, że dziecko jest przewlekle chore, jest jedną z najtrudniejszych wiadomości, jaką mogą otrzymać rodzice. Sytuacja taka może być postrzegana jako krzywda, zagrożenie lub wyzwanie. Umiejętność potraktowania choroby dziecka jako wyzwania to sukces. Wiąże się z tym gotowość na doświadczanie porażek i przyjmowanie wsparcia od innych. Umiejętność proszenia o pomoc świadczy o sile i mądrości rodziców.

Z tym tematem łączy się również problem cierpienia dziecka w takiej chorobie: Dlaczego cierpią dzieci? Dlaczego właśnie to dziecko? Cierpienie dotyka niezmiernie mocno całą rodzinę małego pacjenta, szczególnie zaś rodziców. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Czego się uchwycić? Jaką postawę przyjąć wobec cierpienia?

Papież Franciszek w czasie swojego pobytu w szpitalu dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu w 2016 roku powiedział: „Chciałbym zatrzymać się trochę przy każdym chorym dziecku, przy jego łóżku, przytulić je jedno po drugim, posłuchać choćby przez chwilę każdego z was i razem milczeć w obliczu pytań, na które nie ma natychmiastowych odpowiedzi. I modlić się”.

„Milczeć” i „modlić się” – radzi papież Franciszek w takich sytuacjach. „Dlaczego dzieci cierpią? To jest tajemnica. Nie ma odpowiedzi na to pytanie” – powie innym razem.

Bardzo polecam przeczytanie wywiadu z ks. Lucjanem Szczepaniakiem SCJ, doktorem habilitowanym teologii moralnej, lekarzem i poetą, od ponad 20 lat kapelanem wspomnianego już szpitala dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Dzieli się w nim swoim świadectwem z posługi wobec małych ciężko chorych pacjentów. Mówi o swojej obecności i modlitwie przy umierającym dziecku.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *