Dwumiesięcznik dla chorych

Choroba wnuka

Autor: , opublikowano: 10.12.2012

Choroba wnuka

Choroba każdego członka rodziny zawsze budzi niepokój i lęk, zwłaszcza gdy dotyka dziecka. Taka sytuacja to ogromny stres i trudne przeżycie nie tylko dla samego dziecka i jego rodziców, ale również dla babci i dziadka, którzy niejednokrotnie zajmują się wnukami i muszą sobie radzić również w czasie ich choroby.

Opieka nad chorym dzieckiem zależy od rodzaju choroby, stopnia zaawansowania i przewlekłości, sposobu leczenia oraz szans na pomyślne rokowanie po zakończonym leczeniu. Jednak niezależnie od wyżej wymienionych czynników w każdej chorobie ważne jest dla dziecka poczucie bezpieczeństwa i świadomość bycia kochanym. Może być ono bowiem bardziej rozdrażnione, potrzebować częstszego przytulania, brania je na ręce, poczucia bliskości.

Chory wnuk w domu

Najczęstszą sytuacją, z jaką się spotykamy, są choroby, których leczenie może być prowadzone w domu, np. grypa, zapalenie oskrzeli, biegunka. Ważne jest, aby w trakcie opieki nad chorym wnukiem stosować się ściśle do zaleceń lekarza i nie modyfikować leczenia wedle własnego uznania.

Dziecko, które podczas choroby pozostaje w domu, nie zawsze musi leżeć w łóżku (dla większości naszych pociech jest to bardzo męczące i trudno im się zastosować do takich zaleceń), lepiej jest je ciepło ubrać i zapewnić mu spokojniejszy tryb życia, planując takie zabawy, w których nie będzie narażone na nadmierny wysiłek fizyczny.

Pamiętajmy również, że u dzieci pozornie błahe objawy, jak wymioty czy bóle brzucha, mogą być oznaką ciężkich schorzeń, jak np. zapalenie otrzewnej czy wyrostka robaczkowego.

Dieta chorego dziecka

Powinna być zawsze lekkostrawna (z wyjątkiem chorób, których leczenie lub rekonwalescencja wymagają uzupełniania niedoborów białkowo-kalorycznych). Pamiętajmy aby nie zmuszać chorych dzieci do jedzenia, gdy ewidentnie nie mają na to ochoty, ponieważ większość z nich (nie tylko w wyniku chorób przewodu pokarmowego) odczuwa nudności i co za tym idzie – nie ma ochoty na jedzenie. Ważne jest dostarczanie dziecku odpowiedniej ilości płynów, nawet niewielkimi porcjami (podając po 3-4 łyżeczki napoju), aby nie doprowadzić do odwodnienia.

Dziecko w szpitalu

Obecnie prawie w każdym szpitalu podczas hospitalizacji dziecko może przebywać na sali chorych z rodzicami lub innymi opiekunami. W takiej sytuacji opieka nad wnukiem sprowadza się także do bezpośredniej pomocy rodzicom, którzy często dniami i nocami są z dzieckiem w szpitalu.

Ważne, aby podczas pobytu w szpitalu, stosować się do poleceń i próśb personelu medycznego oddziału, na którym przebywa dziecko. Starajmy się zawsze (w sposób odpowiedni do wieku dziecka i poziomu jego świadomości) tłumaczyć dziecku wszystko, co się z nim dzieje – co panie pielęgniarki będą robić, w jaki sposób będzie badał je lekarz – bowiem wszystko to pozwala mu przygotować się na czekające je procedury medyczne, zmniejszając przez to poziom lęku i stresu przed nieznanym oraz zwiększając poczucie bezpieczeństwa.

  

Złote rady:

1. Stosuj się do poleceń lekarza i zgodnie z jego zaleceniami podawaj leki.

2. Pamiętaj o odpowiedniej diecie, zależnej od stanu zdrowia dziecka i jego wieku.

3. W trakcie antybiotykoterapii nie zapomnij o probiotykach (lekach osłonowych!).

4. Poświęć dziecku tyle czasu, ile tylko potrzebuje, a jednocześnie nie rozpieszczaj go nadmiernie. Okazuj swoją miłość w sposób mądry i nieprzynoszący dziecku szkody w późniejszej perspektywie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *