Dwumiesięcznik dla chorych

Cztery metody zapobiegania udarowi

Autor: , opublikowano: 27.03.2017

Cztery metody zapobiegania udarowi

 

Każdy z nas choć raz w życiu słyszał o udarze mózgu i jego konsekwencjach. Możliwe, że udar dotknął kogoś z naszych bliskich krewnych lub przyjaciół. Prawdopodobnie osoby te doświadczyły również przykrych następstw udaru, być może do tej pory ktoś cierpi z tego powodu. Czy można jednak uchronić się przed tym ciężkim schorzeniem? Czy istnieją jakieś metody zapobiegawcze?

Profilaktyka pierwotna i wtórna

W terminologii medycznej wyróżnia się tzw. profilaktykę pierwotną oraz wtórną. Poprzez profilaktykę pierwotną rozumiemy zapobieganie pierwszemu udarowi mózgu, a poprzez wtórną – zapobieganie kolejnym udarom oraz zapobieganie udarowi po epizodzie TIA (przemijający atak niedokrwienny). Jak zatem zapobiegać udarom? Po pierwsze zwalczaj czynniki ryzyka, po drugie lecz chorobę podstawową. Poniżej przedstawiam kilka ważnych wskazówek.

Walcz z nadciśnieniem tętniczym

Do głównych czynników ryzyka udaru, zarówno niedokrwiennego, jak i krwotocznego, należy nadciśnienie tętnicze. Jeśli lekarz zdiagnozował u kogoś tę chorobę, ta osoba powinna przede wszystkim przyjmować regularnie zalecone leki. Nie można leków na nadciśnienie odstawiać samodzielnie, nie można ich stosować, „jak mi się podoba” albo „kiedy sobie przypomnę”. Zarówno zbyt gwałtowne obniżenie ciśnienia tętniczego (np. poprzez zażywanie zbyt dużej dawki leku lub w za małym odstępie czasu), jak i utrzymywanie stale zbyt wysokiego ciśnienia (np. pominięcie dawki, bo odczyt z aparatu był prawidłowy) mogą mieć groźne skutki. Zawsze należy stosować się do zaleceń kardiologa. W razie problemów z pamięcią można użyć karteczki z wypisanym dawkowaniem albo nawet specjalnego pojemnika na leki, w którym umieszcza się tabletki w odpowiednich przedziałkach (rano, w południe, wieczorem), przez co ułatwia się kontrolę nad dawkowaniem i unika pomyłek.

Zmień dietę

Otyłość, cukrzyca i zaburzenia lipidowe mają niekorzystny wpływ na rozwój udaru mózgu. U osób leczących się z powodu cukrzycy oraz u osób z hipercholesterolemią (za wysoki poziom cholesterolu) w naczyniach krwionośnych zachodzą zmiany powodujące ich uszkodzenie, przez co zwiększają ryzyko powstania udaru. Zatem należy dbać o odpowiedni poziom cukru i cholesterolu we krwi nie tylko poprzez przyjmowanie leków zapisanych przez lekarza, ścisłe kontrolowanie poziomów glikemii we krwi (glukometrem) i regularne kontrole u lekarza, ale również poprzez zmianę diety i regularną aktywność fizyczną. Powinniśmy zatem unikać cukrów prostych (słodycze), soli (nasila nadciśnienie tętnicze) czy tłuszczów zwierzęcych, utwardzanych, posiłków przetworzonych, gotowych. W naszym codziennym jadłospisie powinny się natomiast znaleźć warzywa, owoce sezonowe, kasze, chude mięso, ryby, oleje roślinne, oliwa z oliwek. Powinniśmy również ograniczyć ilość spożywanego alkoholu oraz rzucić palenie.

Rusz się

W zapobieganiu udarowi mózgu korzystnie znaczenie będzie miała również regularna aktywność fizyczna. Należy jednak pamiętać, że na początku nie mogą być to ćwiczenia zbyt forsowne, szczególnie jeśli przez kilka lat nie uprawialiśmy sportu w ogóle lub gdy jesteśmy po przebytym udarze. W takich sytuacjach zawsze należy zapytać lekarza, od jakich ćwiczeń powinno się zacząć i w jaki sposób je intensyfikować.

Unikaj stresu

Łatwo powiedzieć, ale jak tego dokonać w dzisiejszych czasach, kiedy już po przebudzeniu wielu z nas odczuwa silny stres związany z codziennymi obowiązkami? Dowiedziono, że stres nie tylko negatywnie wpływa na samopoczucie, ale również powoduje podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, a zatem zwiększa ryzyko udarów. Jak sobie radzić ze stresem? Jednym pomaga spacer, inni czytają książki, słuchają ulubionej muzyki, rozmawiają z przyjaciółmi, idą do kina. Każdy z nas musi sobie wypracować taką metodę, która pozwoli zwalczyć niekorzystny stres, trzeba znaleźć dobry sposób radzenia sobie z nim.

U osób po przebytym udarze lub z niektórymi chorobami układu krwionośnego niezwykle istotne jest regularne przyjmowanie zaleconych leków, aby uniknąć kolejnego udaru. Obok powyżej wymienionych czterech zasad jest to element tzw. profilaktyki wtórnej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *