Dwumiesięcznik dla chorych

Duchowy Patronat Misyjny

Twoje cierpienie może komuś być potrzebne…
Chcesz je ofiarować?
Wesprzyj duchowo naszych misjonarzy!

Finlandia – misja w Europie

Autor: , opublikowano: 07.03.2017 Duchowy Patronat Misyjny, nowości, slider | Brak komentarzy

Finlandia – misja w Europie

Trudno powiedzieć, co by było z Kościołem katolickim, gdyby nie emigranci. Są kłopoty z przekazywaniem wiary, takim międzypokoleniowym. Przykładowo, przyjeżdżają emigranci, wierzący, praktykujący katolicy, ich dzieci podlegają już bardzo mocno wpływom sekularyzmu, a bardzo często zdarza się, że dzieci tych dzieci, czyli trzecie pokolenie, są już nieochrzczone.

Czytaj więcej...

UgaśMY pragnienie w Batchoro

Autor: , opublikowano: 10.01.2017 Duchowy Patronat Misyjny, nowości, slider | Brak komentarzy

UgaśMY pragnienie w Batchoro

W Batchoro, dzięki zbiórkom pieniędzy, srebrnego i złotego złomu oraz makulatury, udało się już wywiercić dziewięć studni głębinowych. Szczególne słowa uznania należą się dziełu „Makulatura na misje” z diecezji gliwickiej i organizatorom akcji o tej samej nazwie w parafii MNP Matki Kościoła w Bełchatowie, prowadzonej przez księży sercanów, za mobilizację setek darczyńców i wolontariuszy, którzy wybudowali w Czadzie „własne” studnie dzięki zbiórce papieru.

Czytaj więcej...

Daję się prowadzić Duchowi Świętemu

Autor: , opublikowano: 07.11.2016 Duchowy Patronat Misyjny, nowości, slider | Brak komentarzy

Daję się prowadzić Duchowi Świętemu

Mnie również się to bardzo podoba – ołtarz, tabernakulum, Eucharystia są w centrum i „promieniują” również na zamarłych. Szwajcarzy dużo chętniej przychodzą odwiedzić zmarłego na cmentarzu niż na niedzielną Mszę Świętą. Podoba mi się również to, że nie ma tu wielkich pomników, tylko są po prostu groby, na których często rosną piękne kwiaty.

Czytaj więcej...

Pragniemy karmić ludzi również posiłkiem

Autor: , opublikowano: 12.09.2016 Duchowy Patronat Misyjny, nowości, slider | Brak komentarzy

Pragniemy karmić ludzi również posiłkiem

W Urugwaju jest jednak odwrotnie… Najwięcej chodzących do kościoła to ludzie zamożni, mieszkańcy miast. Tylko ok. 15 proc. katolików to ubodzy. Spotykam się z sytuacjami, że niektórzy parafianie nie posiadają w domu mebli, pralki czy lodówki. Nie odczuwają jednak potrzeby, aby to posiadać.

Czytaj więcej...

Tam jest moja druga ojczyzna

Autor: , opublikowano: 19.07.2016 Duchowy Patronat Misyjny, nowości, slider | Brak komentarzy

Tam jest moja druga ojczyzna

Każdego roku jest tam wiele chrztów, również dorosłych. Na wioskach jest to już niemożliwe. Muzułmanie „naciskają” i spychają na margines życia społecznego wyznawców innych religii. Jeżeli ktoś z rodziny muzułmańskiej zdecyduje się na chrzest i przejście do Kościoła katolickiego, to wtedy musi opuścić rodzinę i jest wydziedziczany.

Czytaj więcej...

PomagaMY już od trzech lat

Autor: , opublikowano: 13.05.2016 Duchowy Patronat Misyjny, nowości, slider | Brak komentarzy

PomagaMY już od trzech lat

Zbiórka srebra okazał się tylko preludium do dalszych „zbieraczych” inicjatyw. Pomysł pomagania „bez pieniędzy” doczekał się własnej nazwy: zbieramto.pl | dla misji i środowiska. Jak już sama nazwa mówi, nasze zbieranie służy zarówno wsparciu misji, ale również ochronie środowiska.

Czytaj więcej...

Budować lepszy świat

Autor: , opublikowano: 23.02.2016 Duchowy Patronat Misyjny, nowości, slider | Brak komentarzy

Budować lepszy świat

Białoruś terytorialnie jest swego rodzaju „buforem” pomiędzy Polską a Rosją. Gospodarczo jest to kraj przede wszystkim rolniczy. Trzeba pamiętać, że wielu mieszkańców dzisiejszej Białorusi to Polacy, katolicy, których „zaskoczyła” zmiana granic po wojnie. Zostali już tam ze względu na przywiązanie do ziemi i rodzin.

Czytaj więcej...

Świat kontrastów

Autor: , opublikowano: 12.01.2016 Duchowy Patronat Misyjny, nowości, slider | Brak komentarzy

Świat kontrastów

RPA to kraj kontrastów. Można tutaj spotkać, szczególnie w dużych miastach, parafie typowe dla Europy: dobrze zorganizowane i niezależne finansowo. Na przeciwległym biegunie są parafie wiejskie, często zaniedbane i biedne, bez księdza rezydującego na miejscu, gdzie dużą rolę odgrywają lokalni liderzy świeccy.

Czytaj więcej...

Ukraina: misyjnym okiem

Autor: , opublikowano: 16.11.2015 Duchowy Patronat Misyjny, nowości, slider | Brak komentarzy

Ukraina: misyjnym okiem

Kościół w Europie wydaje się żyć różnymi problemami współczesności, w której rzeczy naturalne są zagubione. Na Ukrainie rzeczy naturalne są oczywistością, w takiej prostocie wyrastają ludzie. Kościół jest apostolski, dokonuje się dużo nawróceń, zbliżeń do Pana Boga.

Czytaj więcej...

Ewangelizować Europę

Autor: , opublikowano: 28.08.2015 Duchowy Patronat Misyjny, nowości, slider | Brak komentarzy

Ewangelizować Europę

Tak, jestem naprawdę poruszony wiarą mieszkających tu ludzi, ale równocześnie zaniepokojony. Z jednej strony, odwiedzając sercańską parafię w Lublinie, byłem zaskoczony jak wiele księża osiągają w pracy z wiernymi. To jest wspaniałe. Ale zauważyłem również, że na Eucharystię przychodzą głównie ludzie w podeszłym wieku.

Czytaj więcej...