Dwumiesięcznik dla chorych

Dźwiganie osoby niepełnosprawnej

Autor: , opublikowano: 28.08.2013

Dźwiganie osoby niepełnosprawnej

Problem niepełnosprawności dotyka około 10-12% naszej populacji. Należy zadać sobie pytanie: Na kim spoczywa obowiązek i ciężar opieki nad osobami niepełnosprawnymi? Oczywiste jest, że najwięcej czasu i energii poświęcają im rodzice czy też bezpośredni opiekunowie, jednak odpowiedzialność za te osoby spoczywa na nas wszystkich.

Udźwignąć odpowiedzialność

Owo „dźwiganie” ma wiele aspektów. Zacznijmy od tych najbardziej praktycznych. Jak pomagać osobie niepełnosprawnej ruchowo wstawać z wózka (oczywiście, gdy jest to możliwe)? Jeżeli próbujemy zrobić to sami, musimy pamiętać, aby równomiernie rozłożyć ciężar chorego na naszym ciele, tak aby nie doszło do przeciążenia naszego kręgosłupa. Nigdy nie należy siłowo podnosić takiej osoby, tak jak np. bierzemy na ręce małe dziecko. Pamiętajmy, że ciężar osoby niepełnosprawnej to nie tylko jej rzeczywista masa ciała, czyli to ile dana osoba waży, ale dodatkowo bezwładność mięśni i brak współpracy, które powodują, że odczuwamy ciężar o wiele większy niż w rzeczywistości.

Jak możemy zmieniać pościel i poprawiać prześcieradła, gdy osoba, którą się opiekujemy, jest leżąca? Należy położyć pacjenta na jednym z boków ciała, zrolować prześcieradło z jednej strony, delikatnie wkładając je pod jego plecy i pośladki, a następnie obrócić go na drugi bok i czynność powtórzyć. Podobnie postępujemy w przypadku zakładania prześcieradła.

Wyżej opisane manewry są również przydatne w trakcie codziennych czynności higienicznych, gdy nie możemy chorego kąpać w wannie, jak również przy zmianie pampersów, jeśli jest taka potrzeba. Należy wspomnieć, że na rynku są dostępne odpowiednie preparaty przeznaczone do higieny osób leżących, które umożliwiają nam mycie bez wody, np. specjalne pianki. W przypadku osób na wózkach i obłożnie chorych należy pamiętać również o pielęgnacji tych miejsc, które są najbardziej narażone na ucisk, aby nie doprowadzić do powstania odleżyn. W aptekach można nabyć specjalne środki przeznaczone do tego celu.

Jak karmić osoby obłożnie chore? Zawsze małymi porcjami. Jeśli nie występują dodatkowe schorzenia, takie jak choroby nerek czy cukrzyca, należy pamiętać o diecie bogatobiałkowej, ważnej w profilaktyce odleżyn. Dostępne są gotowe preparaty, np. Nutridrink.

Pomóc rozwinąć skrzydła

Bardzo ważne jest zaakceptowanie swojej sytuacji przez pacjenta. Można to osiągnąć dzięki prostym zadaniom powierzanym choremu do wypełnienia w rodzinie czy społeczeństwie. Każdy z nas chce być potrzebny i kochany, zwłaszcza gdy czuje się samotny i odrzucony.

Osoby opiekujące się niepełnosprawnymi na wózku powinny zabierać ich do sklepów oraz instytucji użyteczności publicznej, w których możliwe jest poruszanie się na wózku, tak aby aktywizować ich w codziennym życiu.

Różni, ale równi

A jaka jest rola społeczeństwa? Przede wszystkim nie należy dawać odczuć osobie niepełnosprawnej, że jest inna. Bardzo często wymaga to od tzw. zdrowej części społeczeństwa powstrzymania się od zbędnych komentarzy i nietraktowania osoby na wózku bezosobowo.

Ponadto potrzebne jest stworzenie pewnych udogodnień, takich jak miejsca parkingowe, podjazdy dla wózków, windy w budynkach użyteczności publicznej.

Pamiętajmy! Każdy z nas jest inny. Ale czy inny znaczy gorszy? Wszyscy dzięki istniejącym między nami różnicom uzupełniamy się wzajemnie i możemy stworzyć wspaniałą całość, chociaż niejednokrotnie wymaga to od nas sporego wysiłku. Mamy jednak w pamięci słowa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40).

Jeden komentarz

Dołącz do dyskusji!

  1. Ryszard Marek

    Mam problem z osobą niepełnosprawną, która porusza się na wózku inwalidzkim. Problem polega na tym, że czasami spadnie z wózka lub się przewróci. Jeet osobą otyłą . Nie można jej podnieść za ręce ponieważ ma chory kręgosłup. Czy są jakieś urządzenia pomagające podnieść taką osobę?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *