Dwumiesięcznik dla chorych

Filipińskie zabobony

Autor: , opublikowano: 08.01.2014

Filipińskie zabobony

Słowo tuo w języku cebuano oznacza wiarę. Ale ten sam wyraz dwukrotnie powtórzony (tuo-tuo) oznacza już zabobon lub wierzenie. Na Filipinach istnieje wiele wierzeń i zabobonów, które mają duży wpływ na życie i postępowanie miejscowych ludzi. Wielu z nich, szczególnie w wioskach, ma trudności, aby odróżnić wiarę od zabobonu czy kulturowych wierzeń. W swoim codziennym życiu kierują się zwyczajem, instynktem, strachem, praktyką stosowaną w domu od lat i wolą to niż matematyczną logikę, naukową wiedzę czy prawdziwą wiarę. Nietrudno to zauważyć, odwołują się do nich bowiem na każdym kroku. Lecz z drugiej strony, obcy (nawet misjonarz) nigdy wszystkiego nie będzie wiedział i nigdy tego do końca nie zrozumie. O pewnych rzeczach nie mówi się głośno i są one sekretem (tabu). Każde tutejsze plemię ma takie swoje sekrety i wierzenia, o których nie mówi innym. Uwłaczałoby to ich tradycji, przodkom i duchom, które – jak wierzą – są wszędzie.

Wybuduj dom

Feng Shui to wierzenie dotyczące właściwego wybudowania i harmonijnego zorganizowania wnętrza domu, które zapewni szczęście i powodzenie. Pewne zaniedbania w tym względzie mogą bowiem powodować problemy rodzinne i w interesach. Nie jest to tylko życzenie estetyczne, ale konkretne reguły, do których należy się stosować. Dlatego każdy, kto buduje dom, powinien konsultować się z odpowiednim „architektem”, który pomoże zaprojektować i zorganizować dom z uwzględnieniem tych „standardów”.

Jedną z takich reguł jest zasada, która potocznie nazywa się: Oro, Plata, Mata. To popularne wierzenie, które stosuje się przy konstruowaniu klatki schodowej. Schody powinny mieć określoną liczbę stopni, a ostatni winien kończyć się na Oro lub Plata, a nie na Mata. Każdy stopień ma bowiem swoją nazwę w kolejności od pierwszego: Oro (złoto), potem Plata (srebro) i wreszcie Mata (śmierć). Konstruktor klatki schodowej musi tak wyliczyć i zaprojektować schody, aby nigdy nie kończyły się one na stopniu, który przypada na Mata. To mogłoby być powodem śmierci jednego z domowników lub nawet sąsiadów.

Kolejny zabobon związany jest z lokalizacją domu. Zbudowany na wprost drogi, która tuż przed nim zakręca (tzw. tinutumbok w lokalnym języku), będzie powodem nieszczęść w rodzinie. Miejscowi ludzie przypisują tinutumbok problemy w małżeństwach oraz bankructwa lub niepowodzenia w biznesie.

Zabobonny sen

Łóżko usytuowane w sypialni na wprost drzwi oznacza nieszczęście. Ludzie wierzą, że człowiek, który śpi w pozycji skierowanej na wprost drzwi, odejdzie z tego świata bardzo szybko.

Tradycyjnie na Filipinach buduje się domy na palach. Nawet i w nowoczesnym budownictwie najpierw stawia się betonowe pale, które stanowią fundament i szkielet całego budynku. Jeden z potocznych zabobonów mówi o konieczności zamoczenia końcówki takiego pala we krwi świni lub innego zwierzęcia, aby w ten sposób ochronić dom przed negatywnym wpływem złego ducha. To stare wierzenie, które ciągle jest praktykowane wśród górskich plemion.

Taki pal pod budynek powinien być obrócony jeden raz zgodnie ze wskazówkami zegara przed ostatecznym umocowaniem i zabetonowaniem na stałe w ziemi. A wszystko po to, aby był odporny na duchy nieczyste i przetrwał każdy tajfun.

Śmierć lub wypadek pracownika przy budowie nowego domu jest złym znakiem, który może przynieść nieszczęście domownikom. Taki wypadek można naprawić przez krwawą ofiarę ze świni lub kurczaka. Zabija się je i ofiarowuje ich krew dla duchów nadprzyrodzonych.

Podczas wmurowywania kamienia węgielnego pod nowy dom lub budynek często wkłada się monetę pod ten kamień. Ma to przynieść szczęście i fortunę mieszkańcom.

Miejsce Boga

Gdzie zatem mieszka Bóg? Czy będzie jeszcze dla Niego miejsce w domu, którego fundamentem stają się przesądy? Prawdziwym problemem nie jest zamieszkanie pod numerem 13, ale w domu, którego nie chcemy, by chroniła Boża opatrzność, lecz magiczne ryty – lęk przed nieszczęściem.

Czy my, chrześcijanie, nie mamy podobnych zasad? Oczywiście, że mamy. Nasze, jak choćby poświęcenie domu, wieszanie pobożnych obrazów, nawiązują jednak do osoby Boga, budują relację z Nim, a nie są jedynie wynikiem lęku przed nieszczęściem i śmiercią. Przecież to Jezus jest jedynym zbawicielem człowieka.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *