Dwumiesięcznik dla chorych

Głucha cisza

Autor: , opublikowano: 22.11.2013

Głucha cisza

Ciało człowieka to nie tylko głowa, ręce, nogi, tułów, mnóstwo organów i komórek, ale także narządy zmysłów – uszy, nos, oczy, język, receptory dotyku, ciepła, zimna, bólu w skórze. Dzięki nim potrafimy ocenić sytuację, uniknąć niebezpieczeństw, podziwiać piękno świata, a nasi przodkowie mogli również dzięki ich pomocy zdobyć pożywienie. Mam jednak wrażenie, że obecnie podziwiamy nowoczesne technologie, nie doceniając jednocześnie naszych zmysłów, dzięki którym możemy o tych nowinkach usłyszeć czy je zobaczyć.

Słuch – niedosłuch

Jednym z ważniejszych dla człowieka zmysłów jest słuch. Dzięki niemu mamy możliwość komunikacji, rozumienia słów, rozróżniania dźwięków, wsłuchiwania się w przepiękne kompozycje muzyczne. Dzięki niemu możemy również uniknąć niebezpieczeństw. Jak ważnym zmysłem jest słuch, wiedzą tylko te osoby, które utraciły go całkowicie lub częściowo.

Niedosłuch możemy podzielić na wrodzony i nabyty, a także na przewodzeniowy, zmysłowo-nerwowy i mieszany będący połączeniem obu poprzednich. Niedosłuch przewodzeniowy związany jest z nieprawidłowym przewodzeniem dźwięku – zaburzenia mogą występować w uchu zewnętrznym (przewód słuchowy zewnętrzny) lub środkowym. Niedosłuch zmysłowo (czuciowo)-nerwowy spowodowany jest przez nieprawidłowe odbieranie dźwięku (uszkodzenie ucha wewnętrznego, nerwu słuchowego czy ośrodków korowych w mózgu).

Zagrożenie dla słuchu

Najpoważniejszym zagrożeniem dla słuchu jest hałas: zgiełk ulicy; tzw. hałas przemysłowy, na który narażeni są m.in. pracownicy zakładów przemysłowych; głośne słuchanie muzyki – przez słuchawki wkładane do uszu lub na koncertach czy dyskotekach. Niektóre leki należą do grupy tzw. ototoksycznych – mogą powodować przejściowe lub trwałe uszkodzenie słuchu – dlatego stosowane są z ostrożnością. Należą do nich aminoglikozydy i leki cytostatyczne wykorzystywane w leczeniu nowotworów. Nie należy również zapominać, że niewyleczone infekcje górnych dróg oddechowych i zapalenia ucha mogą w późniejszym czasie powodować problemy ze słuchem. Jednak jedną z najbardziej banalnych przyczyn niedosłuchu może być czop woskowinowy.

Po co więc ta woskowina?

Woskowina wytwarzana jest przez gruczoły znajdujące się w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Jej główną rolą jest nawilżanie i natłuszczanie błony bębenkowej i skóry przewodu słuchowego. Dzięki swojemu składowi chroni ucho przed bakteriami, grzybami, owadami, a także zranieniami i przenikaniem wody w okolice błony bębenkowej. Przemieszczanie się nabłonka i ruchy żuchwy pomagają w oczyszczaniu przewodu słuchowego i usuwaniu woskowiny na zewnątrz. Jednak gdy jest ona produkowana w nadmiarze, może to prowadzić do tworzenia się tzw. czopów woskowinowych, które zatykają przewód słuchowy i utrudniają przechodzenie fal dźwiękowych. Jest to przykład niedosłuchu przewodzeniowego.

Higiena

Najlepszą metodą oczyszczania uszu jest ich regularne mycie ciepłą wodą z mydłem. Gdy w przewodzie słuchowym nagromadzi się znaczna ilość woskowiny, można również sięgnąć po preparaty dostępne w aptece. W zależności od składu chemicznego środki te zmiękczają lub rozpuszczają woskowinę, zmniejszają jej wydzielanie i pomagają przywrócić naturalne środowisko.

Należy natomiast unikać używania patyczków higienicznych. Mogą one powodować podrażnienie skóry przewodu słuchowego, uszkodzić błonę bębenkową czy upchnąć woskowinę w głębi kanału słuchowego w miejscu, gdzie przewód słuchowy jest węższy. W taki sposób nie tylko nie oczyści się uszu, ale można spowodować powstanie czopa woskowinowego i w konsekwencji problemy ze słuchem.

Jak dbać o słuch?

Oprócz dbałości o higienę przewodu słuchowego istotne jest również unikanie sytuacji, które mogą powodować uszkodzenie narządu słuchu. Mam na myśli stosowanie słuchawek ochronnych podczas pracy o wysokim natężeniu hałasu, niesłuchanie głośno muzyki, ograniczenie używania słuchawek wkładanych do uszu. Ważne jest również każdorazowe wyleczenie infekcji górnych dróg oddechowych oraz zapalenia uszu.

Kiedy zacząć się niepokoić?

Kiedy wydaje ci się, że inni mówią niewyraźnie lub bez przerwy szepcą, gdy włączasz radio czy telewizor głośniej niż inni, kiedy trudno jest ci rozmawiać przez telefon lub ciągle musisz prosić, by ktoś powtórzył, co do ciebie mówił, powinieneś udać się na wizytę do specjalisty laryngologa. Być może jedynym problemem okaże się zbyt duża ilość woskowiny czy przejściowe problemy ze słuchem spowodowane chorobą górnych dróg oddechowych, jednak czasem konieczne może okazać się zastosowanie aparatu słuchowego, by móc jeszcze przez długi czas cieszyć się słuchem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *