Dwumiesięcznik dla chorych

Gorzki owoc otyłości

Autor: , opublikowano: 11.03.2014

Gorzki owoc otyłości

Coraz częściej słyszymy o narastającym także w naszym społeczeństwie problemie związanym z nadmierną masą ciała. Sprzyja temu z pewnością łatwiejszy niż w czasach naszych przodków dostęp do żywności, znaczenie ma również jakość spożywanych przez nas posiłków. Niestety w większości jest to żywność przetworzona, zawierająca mało błonnika oraz oparta na znanych wszystkim fast foodach. Nie bez znaczenia w rozwoju otyłości jest siedzący tryb życia, który dominuje zarówno w pracy, jak i w naszym czasie wolnym, kiedy to po godzinach spędzonych w biurze czy samochodzie znów zasiadamy wygodnie w fotelu. W końcu jest czas na ulubiony serial czy wiadomości. Żyjemy łatwiej niż dawniej, ale czy zdrowiej?

Poznaj zagrożenie

Kiedy zatem możemy stwierdzić, że jesteśmy otyli, a kiedy mamy jedynie nadwagę? O otyłości możemy mówić wtedy, kiedy ilość tkanki tłuszczowej stanowi powyżej 30% masy ciała kobiety i powyżej 20% masy ciała mężczyzny. Oczywiście nie powiedzą nam o tym dokładnie zbyt ciasne spodnie czy spojrzenie w lustro. Zawartość tłuszczów można oszacować metodą pośrednią, wyliczając tak zwany wskaźnik BMI. Jak go obliczyć? Masę ciała wyrażoną w kilogramach dzielimy przez wzrost wyrażony w metrach podniesiony do kwadratu. Czyli dokładnie: BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m2).

Uzyskany w ten sposób wynik to wskaźnik otyłości. Można wyszczególnić trzy stopnie: I stopień BMI 30-34,9; II stopień BMI 35-39,9 i III stopień (otyłość ekstremalna) BMI ≥ 40.

Gorzki owoc

Efekt otyłości nie zawsze będzie dostrzegalny gołym okiem, choć to właśnie widoczne skutki często zmuszają nas do zabrania się za siebie. Warto jednak zdać sobie sprawę z niewidocznych owoców otyłości. Co powie o nich klinicysta?

Pierwszym negatywnym efektem otyłości jest zmniejszona wydolność fizyczna, której może towarzyszyć szybsze meczenie się, duszność przy wysiłku. Nietrudno zauważyć zwiększoną potliwość i pogorszenie samopoczucia. Osoby z otyłością z czasem będą narzekały na dolegliwości ze strony obciążonych stawów i kręgosłupa czy pojawiający się problem z nadciśnieniem tętniczym. Otyłość prowadzi jednak również do otłuszczenia wątroby, upośledzonej tolerancji glukozy lub cukrzycy II typu, a także wpływa niekorzystnie na istniejącą już niewydolność krążenia.

Nieszczęścia chodzą parami

Wraz z otyłością pojawia się ryzyko poważnych schorzeń, takich jak: choroba wieńcowa i udar mózgu, kamica żółciowa, może również dochodzić do obturacyjnego bezdechu sennego czy zatrucia ciążowego. Jesteśmy wówczas szczególnie narażeni na choroby zakrzepowe kończyn dolnych, choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, a także wzrasta niebezpieczeństwo chorób nowotworowych, takich jak rak piersi, endometrium, jelita grubego, prostaty. Pojawić się mogą zaburzenia hormonalne: u mężczyzn prowadzące do upośledzenia sprawności seksualnej, zaś u kobiet do wtórnego braku miesiączki, wypadania włosów, łojotoku, trądziku czy niepłodności.

Poza skutkami wpływającymi na nasze zdrowie fizyczne u osób otyłych możemy zauważyć częstsze występowanie depresji, problemów socjospołecznych związanych z brakiem akceptacji własnej osoby, jak również z poczuciem odrzucenia przez otoczenie (często niesłusznym), co może prowadzić do zacieśniania kręgu znajomych i zamykania się we własnym domu, a to zaś tylko pogarsza zarówno stan psychiczny, jak i fizyczny.

Otyłość chorobą?

Jak widzimy, problem otyłości jest złożony i mimo że nie stanowi ona oddzielnej jednostki chorobowej, to przyczynia się do powstania wielu schorzeń. Zdecydowanie lepiej zatem jej zapobiegać niż leczyć skutki i podnosić ryzyko. Najlepszą metodą, aby uchronić się przed nadwagą czy otyłością, będzie zrównoważona dieta oparta na warzywach i owocach z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych oraz ruch i ćwiczenia fizyczne, które nie tylko pozwolą nam walczyć i zapobiegać otyłości, ale również poprawią nasze samopoczucie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *