Dwumiesięcznik dla chorych

Jak dbać o wzrok w podeszłym wieku?

Autor: , opublikowano: 06.01.2015

Jak dbać o wzrok w podeszłym wieku?

Prawidłowy wzrok – tak jak słuch – jest ważny dla każdego, niezależnie od tego, ile mamy lat i czym się zajmujemy. W podeszłym wieku konieczne jest zwrócenie uwagi na ochronę narządu wzroku, jakim są nasze oczy.

Bardzo ważne jest, aby wszelkie niepokojące nas objawy dotyczące wzroku, np. pogorszenie widzenia, nieostre widzenie, zamazane widzenie, przekrwienie spojówek lub obrzęk gałki ocznej, zgłosić swojemu lekarzowi rodzinnemu lub bezpośrednio udać się do okulisty w celu sprawdzenia oczu i ewentualnie dobrania odpowiednich okularów, które pozwolą na skorygowanie istniejącej wady.

Uwaga na zaćmę

Wraz z upływem lat nie tylko może dojść do pojawienia się wady wzroku lub progresji już istniejącej, ale może dochodzić do zmętnienia soczewki, czyli powszechnie znanej nam zaćmy. Choroba ta polega na utracie przejrzystości soczewki na skutek różnych zaburzeń biochemicznych, zwłaszcza procesów oksydoredukcyjnych. W podeszłym wieku możemy spotkać się z zaćmą starczą, której rozwój następuje wraz z upływem lat, oraz zaćmą wikłającą, występującą w wielu chorobach ogólnoustrojowych, jak np. cukrzyca, w czasie leczenia glikokortykosteroidami (ten rodzaj zaćmy może występować u ludzi młodych). We wstępnym okresie choroby zalecane są preparaty wielowitaminowe, pierwiastki śladowe, zestawy antyoksydacyjne i poprawiające metabolizm soczewki. W postaciach bardziej zaawansowanych konieczny jest zabieg okulistyczny po kwalifikacji przez okulistę.

Kontroluj ciśnienie

U osób starszych częściej występują choroby ogólnoustrojowe, np. nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Dlatego prawidłowe dbanie o wzrok związane jest z odpowiednio dobranym leczeniem chorób ogólnych, gdyż niekontrolowane nadciśnienie prowadzi do retinopatii nadciśnieniowej, a nieuregulowana cukrzyca – do retinopatii cukrzycowej, które powodują upośledzenie wzroku. Bardzo ważne u osób z tymi schorzeniami jest systematyczne zażywanie leków przepisanych przez lekarza, kontrola ciśnienia i glikemii w domu, odpowiednia dieta oraz kontrole okulistyczne w celu oceny dna oka.

W ostatnich latach słyszymy coraz powszechniej o jaskrze. Jeśli cierpisz na to schorzenie, zawsze poinformuj o tym swojego lekarza rodzinnego, gdyż wiele leków stosowanych na serce, w chorobach układu oddechowego i innych nie wolno przepisywać w przypadku jaskry. Dostarczając takiej informacji swojemu lekarzowi, dbasz o swój wzrok! W przypadku ostrych chorób oka, jak zapalenie spojówek, ważne jest systematyczne stosowanie kropli i maści przepisanych przez lekarza. A w razie dużego nasłonecznienia konieczne jest noszenie okularów ochronnych z filtrami (najlepiej zakupionych u optyka, a nie na bazarze lub innym stoisku).

Zapamiętaj!

1. W razie pogorszenia wzroku skontaktuj się ze swoim lekarzem lub okulistą. Nie czekaj! Raz utraconego wzroku nikt ci nie wróci!

2. Pamiętaj, że pogorszenie wzroku może być objawem choroby ogólnoustrojowej, a nie tylko problemem z oczami.

3. Systematycznie stosuj przepisane leki (krople, maści).

4. Kontroluj i lecz cukrzycę i nadciśnienie tętnicze.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *