Dwumiesięcznik dla chorych

Jak uchronić się przed amputacją?

Autor: , opublikowano: 16.12.2013

Jak uchronić się przed amputacją?

Marysia uwielbia taniec, Jacek nie wyobraża sobie wakacji bez górskich wspinaczek, Jola codziennie biega lub jeździ na rowerze, a Adrian maluje portrety. Żadne z nich nie wyobraża sobie, jak mogłoby wyglądać ich życie, gdyby nagle utracili cząstkę siebie i nie mogli wykonywać swoich ulubionych zajęć.

Wydaje mi się, że prawie nikt z nas dziś nie myśli o tym, że wskutek poważnego wypadku czy choroby może stracić rękę lub nogę. Nie znam kobiety, która byłaby w stanie w pełni pogodzić się z faktem utraty piersi wskutek choroby nowotworowej. Szczerze wątpię, czy istnieje w 100% dobry sposób przygotowania kogoś do amputacji, mimo to spróbuję się podzielić moją wiedzą i kilkoma przemyśleniami.

Informując o amputacji

W różny sposób przyjmujemy złe informacje. O mechanizmach obronnych, które stosujemy w przypadku niepomyślnych zdarzeń czy wiadomości w naszym życiu, więcej mógłby się wypowiedzieć psycholog czy psychiatra. Warto jednak podkreślić, że to właśnie nastawienie człowieka ma kluczowe znaczenie w procesie rekonwalescencji i rehabilitacji. Odpowiednie podejście personelu medycznego do pacjenta, zapewniające troskliwą opiekę, poczucie bezpieczeństwa, zrozumienia i wsparcia, jest również niezwykle istotne.

Profilaktyka to podstawa

O ostrożnej jeździe samochodem, uważnym korzystaniu z dróg, rozwadze podczas górskich wędrówek nie trzeba pisać, gdyż jest to na pewno temat zrozumiały, a i tak nie zawsze uda się uniknąć niebezpieczeństw. Warto natomiast skupić się na chorobach, które mogą doprowadzić do tego, że konieczna będzie amputacja.

Osoby cierpiące na cukrzycę doskonale wiedzą o powikłaniach z nią związanych. Przestrzeganie diety ma znaczenie podstawowe dla utrzymania prawidłowego stanu naczyń krwionośnych i przepływu krwi. Powikłania cukrzycy wiążą się z mikroangiopatią, czyli uszkodzeniem naczyń, a co za tym idzie – niedokrwieniem tkanek i narządów oraz w konsekwencji martwicą. Tak zwana stopa cukrzycowa jest wynikiem nieprawidłowego ukrwienia tkanek stopy i martwicy. Zazwyczaj, w najcięższych przypadkach, konieczna jest wtedy amputacja. Dlatego tak ważne w tym przypadku jest zapobieganie powstaniu tego powikłania poprzez utrzymywanie prawidłowych wartości poziomu cukru we krwi, co jest możliwe dzięki stosowaniu odpowiedniej diety, wypełnianiu zaleceń lekarza dotyczących leków i unikaniu używek.

Podobne problemy mogą pojawić się u osób z żylną chorobą zakrzepową czy innymi zaburzeniami układu krążenia. Istotne w przypadku tych schorzeń jest uwzględnianie zaleceń specjalistów odnośnie do trybu życia, sposobu odżywiania, a także stosowania odpowiednich leków czy metod dobrego układania kończyn, tak by nie powstawały zakrzepy i martwica tkanki. Często jedyną, najskuteczniejszą metodą jest codzienne noszenie pończochy uciskowej.

Osobną kwestią jest profilaktyka w przypadku guzów piersi. Podkreśla się ogromne znaczenie badań przesiewowych, jakimi są mammografia, a u młodszych kobiet USG piersi, oraz regularnych wizyt kontrolnych u lekarza. Nie można jednak zapomnieć o najprostszej metodzie (stosowanej najlepiej raz w miesiącu), czyli samodzielnym badaniu piersi przez dotyk i wczesnym zgłoszeniu się do lekarza w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Często bowiem kobiety ze strachu boją się pójść na wizytę kontrolną, a gdy zgłoszą się zbyt późno, jedyną metodą leczenia może okazać się amputacja piersi.

Wsparcie

Kiedy konieczna jest amputacja, bardzo istotne będzie wsparcie rodziny, osób bliskich, przyjaciół. Niezbędna również może okazać się pomoc psychologa czy osoby duchownej. Ważna w procesie rehabilitacji jest akceptacja takiego stanu – pogodzenie się z utratą części organizmu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *