Dwumiesięcznik dla chorych

Jak znaleźć drugi dom dla seniora?

Autor: , opublikowano: 19.07.2017

Jak znaleźć drugi dom dla seniora?

 

Czasem życie starszej osoby we własnym domu bywa bardzo ciężkie lub nawet niemożliwe ze względu na współistniejące choroby. Kiedy zabraknie męża lub żony, dokuczają nie tylko dolegliwości zdrowotne, ale także poczucie osamotnienia, żalu i smutku. Stan ten może się przerodzić nawet w depresję. Niektóre choroby jak choroba Alzhaimera czy niepełnosprawność nie pozwalają samodzielnie funkcjonować.

Nie być ciężarem

Nie zawsze starsze osoby chcą przeprowadzić się z własnego mieszkania do domu córki, syna czy wnuków. Wiele osób w podeszłym wieku boi się, że będą ciężarem dla swoich bliskich. Z natury jesteśmy silni i niezależni, nie chcemy zatem być uzależnionymi od innych, szczególnie gdy są to osoby bliskie. Nie chcemy również komuś przeszkadzać ani dezorganizować jego życia.

Problemy lokalowe

W niektórych rodzinach pojawia się natomiast inny problem. Niekiedy dzieci z chęcią zaopiekowałyby się własnymi rodzicami, jednak warunki mieszkaniowe uniemożliwiają przeprowadzkę seniora do domu rodzinnego. Problemami mogą być zarówno skromne warunki mieszkaniowe (mały metraż mieszkania), jak i położenie lokalu na wyższym piętrze czy brak windy w bloku. Kiedy starsza osoba nie może samodzielnie wychodzić na zakupy, do kościoła czy do biblioteki, może poczuć się „uwięziona w domu”, co wywołuje jej smutek, a nawet może powodować depresję.

Problem z opieką

W niektórych przypadkach, ze względu na obecność poważnych schorzeń neurologicznych, zaburzeń pamięci lub znacznego stopnia niepełnosprawności, rodzina nie może zająć się bliską osobą. Jest to związane nie tylko z poważnymi schorzeniami, ale także z trybem pracy i spędzaniem dużej ilości godzin poza domem. Sytuacja, w której dzieci nie mogą się zaopiekować swoimi rodzicami, powoduje niepokój i poczucie bezradności i winy. Kolejną przeszkodą może być brak zgody współmałżonka na wprowadzenie się mamy lub taty żony/męża i zamieszkanie z młodą rodziną.

Jak zatem znaleźć rozwiązanie?

Jak można pomóc rodzicom, gdzie szukać wsparcia, jeśli zabranie bliskiego do własnego domu okaże się niemożliwe do zrealizowania? Komu powierzyć opiekę nad chorym lub starszym rodzicem? Można poszukać opiekunki, która zajmuje się osobami starszymi zawodowo. Może nią być wykwalifikowana pielęgniarka, jak również inna osoba nieposiadająca kwalifikacji medycznych. Osoba taka pomoże ugotować obiad, posprzątać, porozmawiać z seniorem, dotrzymać mu towarzystwa. Czasem wystarczy zapewnić mamie lub tacie pomoc sąsiadki, która dotrzyma towarzystwa czy pomoże zrobić zakupy.

Nowy dom

Jeśli jednak takie rozwiązanie również nie jest możliwe, należy poszukać nowego domu dla seniora. Ważne jest, by było to miejsce odpowiednie dla osób starszych lub chorych. Powinien to być budynek parterowy albo wyposażony w windy w każdym skrzydle. Placówka powinna również posiadać barierki, jak i odpowiedni sprzęt, który ułatwi poruszanie się i codzienne życie. Dobrze, jeśli otoczona jest drzewami, a najlepiej, jeśli położona jest w parku lub otacza ją taka ilość zieleni i przestrzeni, że znajdujące się w nim osoby mają nieograniczoną możliwość przebywania na świeżym powietrzu. W takim ośrodku powinien znajdować się sprzęt rehabilitacyjny i sala do ćwiczeń.

Bardzo istotne jest również, by taka placówka miała do zaoferowania odpowiednie zajęcia dla przebywających w nim osób. Mogą być to szkolenia z ogrodnictwa, warsztaty plastyczne, techniczne, nauka wyszywania, haftu czy szydełkowania, koła dyskusyjne czy religijne – tak, by każdy z rezydentów miał szansę rozwijania swoich zdolności i zainteresowań lub mógł nauczyć się nowych, ciekawych rzeczy. Jeśli zajęcia są urozmaicone i odpowiednio dopasowane do potrzeb rezydentów, zapewniają zarówno potrzebną rozrywkę, jak i pozwalają uniknąć zniechęcenia, poczucia bezradności czy smutku spowodowanego upływem lat. Warto również zwrócić uwagę, czy aktualni domownicy takiego ośrodka są zadowoleni, zadbani i będą odpowiednim towarzystwem dla bliskiej nam osoby.

Jaki dom wybrać?

Przed wyborem domu dla seniora powinniśmy się zorientować, jaki personel pracuje w danej placówce. Czy są to osoby przeszkolone do opieki nad osobami starszymi? Czy jest wystarczająca ilość personelu w stosunku do ilości podopiecznych? Dobrze, jeśli w takim domu pracują pielęgniarki i pielęgniarze, fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi oraz współpracują z nim duchowni różnych wyznań.

W zależności od stanu zdrowia seniora można wybrać dom spokojnej starości, dom opieki lub opieki społecznej czy zakład opiekuńczo-leczniczy. Warto zorientować się, jakie są warunki przyjęcia do danej placówki, jakie dokumenty powinny zostać wypełnione i złożone, jak długi jest czas oczekiwania na miejsce w domu, a także jakie są opłaty za pobyt w wybranym ośrodku. Pomocne w wyborze domu mogą być opinie ich mieszkańców lub opisy tych placówek na stronach internetowych, np.: www.domyopieki.pl. Zawarte na stronie informacje mogą ułatwić wybór odpowiedniego domu dla seniora.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *