Dwumiesięcznik dla chorych

na dobry początek

Autor: , opublikowano: 03.08.2015

na dobry początek

Mam wrażenie, że w całej dyskusji na temat służby zdrowia, cierpienia i duszpasterstwa chorych zapomnieliśmy o kimś bardzo ważnym: najbliższych chorego. Specjalnie nie piszę: „rodzina”, bo ci, którzy współcierpią często związani są mocniej, niż drzewem genealogicznym. Jak sobie radzić, jak w sobie odnaleźć sens cierpienia kogoś, kogo niesamowicie się kocha, a jego cierpienia wziąć na siebie nie sposób? Gdzie udać się po pomoc i na jakie wsparcie możemy liczyć od państwa polskiego? To tylko nieliczne pytania, które sprowokowały nas, by najnowszy numer „Wstań” poświęcić tej tematyce.

Gorąco polecam świadectwo Bogumiła Pawlaka, syna zmarłego w tym roku Marcina Pawlaka, wieloletniego burmistrza podkrakowskich Dobczyc, społecznika od zawsze. Cierpienie widziane oczami jego dziecka, z walką o wyzdrowienie i wzmożoną modlitwą, która nie tylko jest protestem przed bólem i wołaniem o uzdrowienie, ale także prośbą o pojęcie sensu tego wszystkiego. Cudem bowiem jest człowiek, który w konfrontacji z niezawinionym cierpieniem dalej pozostaje człowiekiem na Bożą miarę. Pisząc bowiem o p. Marcinie, myślimy nie tylko o dobrym urzędniku, autorze świetnych pomysłów na rozwój miasta i regionu, ale także o przyjacielu sercańskiego klasztoru w Stadnikach, ojcu jednego z sercanów. Gdy bowiem odchodzi na drugą stronę życia ktokolwiek z naszych rodziców, dla obojętności nie ma miejsca.

Nagła choroba sprawia zbyt często, że świat się wali, upada. Jedyną zwykle szansą na dalsze życie i walkę są ci, do istnienia których dobrze już się przyzwyczailiśmy. Ich nogi i ręce stają się rękami, głową, oczami ludzi chorych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *