Dwumiesięcznik dla chorych

na dobry początek

Autor: , opublikowano: 03.10.2016

na dobry początek

Rozpoczynająca się jesień zachęca nas do refleksji na temat przemijalności naszego życia. W aktualnym numerze „Wstań” zachęcamy do zatrzymania się i zamyślenia o rzeczach ostatecznych człowieka. Śmierć jest częścią naszego życia, kiedy jednak dotyka kogoś z naszych bliskich, nigdy nie wydaje się czymś naturalnym. Katechizm uczy, że w śmierci Bóg powołuje człowieka do siebie (nr 1011), dlatego – mimo smutku i bólu, który powoduje – należy na nią patrzeć z nadzieją i ufnością, opartą na wierze w zmartwychwstanie. „Chrystus zwyciężył śmierć raz na zawsze i na koniec przywróci nam naszych bliskich” – mówił papież Franciszek.

Zachęcam do uważnego przeczytania wywiadu z kapelanem Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Krakowie, ks. Adamem Włodarczykiem, który na co dzień spotyka się z ludźmi, których życie ziemskie dobiega końca, a on sam jest dla nich wsparciem w chorobie, cierpieniu i śmierci.

Warto zapoznać się z artykułami, które podejmują temat śmierci w znaczeniu naukowym. Pani Katarzyna Dąbek omawia proces umierania człowieka, a także na jakiej podstawie stwierdza się jego zgon, zaś pani Monika Cieplińska-Gostek podejmuje w swoim artykule bardzo ważny temat eutanazji. Natomiast na pytanie: Jak właściwie przeżywać śmierć swoich bliskich? – odpowiada pani Aneta Pisarczyk. Proszę zajrzeć do działu „… zdrowy duch”.

Kiedy w listopadowe dni będziemy odwiedzać cmentarze, zapalając znicze na grobach naszych bliskich, uświadamiajmy sobie, że i my kroczymy drogą ku wieczności, że nasze ziemskie bytowanie kiedyś się skończy. Na jednym z nagrobków można przeczytać następujący napis: „Kim ty jesteś, ja byłem, kim ja jestem, ty będziesz”. To krótkie zdanie w sposób dobitny mówi, że jesteśmy śmiertelni, ale nie proch jest naszym przeznaczeniem. Naszym przeznaczeniem jest życie wieczne. Na kartach Ewangelii czytamy słowa Chrystusa: „W domu Ojca mego jest mieszkań wiele…” (J 14,2).

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *