Dwumiesięcznik dla chorych

Prawdy i mity o cukrzycy

Autor: , opublikowano: 30.10.2014

Prawdy i mity o cukrzycy

Cukrzyca jest częstą chorobą. Jeśli sami nie jesteśmy chorzy, to z pewnością znamy kogoś, kto na tę chorobę cierpi. Często słyszymy w mediach o produktach dla diabetyków, suplementach diety oraz tym, co chorzy powinni robić, a czego nie. Co z tych wszystkich informacji jest prawdą, a co mitem?

Czym jest cukrzyca?

Jest to dziedziczne zaburzenie przemiany materii spowodowane całkowitym lub względnym niedoborem insuliny. Długotrwały przebieg choroby prowadzi do uszkodzenia nerwów i naczyń. Dzięki poznaniu tej definicji cukrzycy możemy obalić pierwszy z mitów, który mówi, że cukrzyca jest chorobą zakaźną i można się nią zarazić. Nie jest to choroba, którą możemy się zarazić przez kontakt z chorym. Jej etiologia, czyli zespół przyczyn składających się na jej powstanie, jest wieloczynnikowa, poczynając od czynników genetycznych, immunologicznych, a kończąc na wpływie środowiska – zwłaszcza w cukrzycy typu II, gdzie otyłość i brak aktywności fizycznej mają duży wpływ na jej rozwój.

Kto częściej choruje?

Mit drugi: Diabetycy chorują częściej niż inne osoby. Chorzy na cukrzycę nie są bardziej narażeni na choroby niż ogół populacji, natomiast infekcja może wywołać u nich destabilizację poziomu cukru we krwi, a nawet prowadzić do kwasicy ketonowej (zwłaszcza w cukrzycy typu I). Osobom chorym na cukrzycę zaleca się szczepienia dodatkowe, np. przeciwko grypie.

Owoce dla cukrzyka?

Chorzy na cukrzycę mogą jeść owoce bez ograniczeń – to również nieprawda. Owoce bowiem zawierają cukier prosty – fruktozę, który powoduje zwiększenie poziomu glukozy we krwi. Diabetycy powinni unikać jedzenia dużej ilości owoców. Najlepszym sposobem prawidłowej diety jest przeliczanie spożytych produktów na tzw. wymienniki węglowodanowe, zwłaszcza w przypadku cukrzycy typu I. Dobrze, by pacjent poprosił lekarza lub dietetyka o tabele, w których znajdują się przeliczniki węglowodanowe, tak aby mógł swobodnie komponować dietę z produktów, które lubi jeść, jednocześnie nie przekraczając dozwolonego poziomu glikemii.

Wada wzroku u cukrzyka

Cukrzyca powoduje zaburzenia widzenia – tak, to prawda. Jednym z objawów cukrzycy może być nieostre widzenie powstałe na skutek gromadzenia się w soczewce chlorku sodu, który powoduje zmianę kształtu soczewki i obniża ostrość widzenia. W cukrzycy dochodzi także do uszkodzenia naczyń mikrokrążenia w siatkówce, tzw. retinopatia cukrzycowa, która również powoduje zaburzenia ze strony narządu wzroku. Dlatego bardzo ważna jest systematyczna kontrola u okulisty!

Jesteś w ciąży?

Cukrzyca u kobiety ciężarnej wpływa na przebieg ciąży i zdrowie dziecka – to też prawda. Zarówno cukrzyca występująca już przed okresem ciąży, jak i cukrzyca ciążowa (wykrywana na podstawie podwyższonej glikemii porannej lub po teście obciążenia glukozą, który jest obligatoryjny dla kobiet ciężarnych) mają wpływ na rozwój płodu. Jeśli chorowałaś na cukrzycę przed ciążą, pamiętaj, że nie wolno stosować doustnych leków przeciwcukrzycowych w ciąży, lecz należy przejść na insulinę. W cukrzycy ciężarnych bardzo często wystarczy po prostu odpowiednia dieta.

Insulina. Dlaczego?

Stosowanie insuliny jest dowodem na źle prowadzoną cukrzycę – jest to mit. Cukrzyca typu I bardzo często już we wczesnym etapie choroby wymaga leczenia insuliną z powodu jej braku. Natomiast cukrzyca typu II jest chorobą postępującą, w której stopniowo dochodzi do wyczerpania rezerw insuliny i stosowane dotychczas leczenie dietetyczne, aktywność fizyczna czy doustne leki przeciwcukrzycowe okazują się w pewnym momencie niewystarczające i zachodzi konieczność wprowadzenia insuliny, której nie należy się obawiać.

Czego cukrzyk robić nie może?

Diabetycy nie mogą wykonywać pewnych zawodów – kwestia jest tu niejednoznaczna. Nie ma uregulowań prawnych mówiących o zakazie wykonywania pewnych zawodów przez osoby chore na cukrzycę. Jednakże ze względu na mogące wystąpić spadki poziomu glukozy we krwi, nie powinni oni wykonywać pewnych zawodów, zwłaszcza takich, które mogą być niebezpieczne dla nich, jak i większej liczby osób, np. piloci, kierowcy autobusów.

Cukrzyca jest chorobą wieloletnią, postępującą, dającą poważne powikłania narządowe (uszkodzenie nerek, wzroku, naczyń i nerwów), dlatego bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie.

Jeden komentarz

Dołącz do dyskusji!

  1. ania

    Równie słodki jak zwykły cukier jest ksylitol, na PHU AKA jest ciekawy opis zdrowotnych właściwości ksylitolu,(patrz pobierz ulotkę).

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *