Dwumiesięcznik dla chorych

w zdrowym ciele…

Czy Panu Bogu zależy na naszym zdrowiu?

Jak żyć w zdrowym stylu?

Czyli… fachowe porady medyczne!

Co wiemy na temat udaru mózgu?

Autor: , opublikowano: 13.02.2017 nowości, slider, w zdrowym ciele... | Brak komentarzy

Co wiemy na temat udaru mózgu?

Bardzo ważne jest ustalenie, kiedy pojawiły się objawy, gdyż ma to duże znaczenie w postępowaniu farmakologicznym. Niektóre leki skuteczne są tylko wtedy, gdy zastosujemy je w bardzo krótkim czasie od wystąpienia objawów. U każdego chorego wykonujemy badanie obrazowe – tomografię komputerową lub w szczególnych wskazaniach rezonans magnetyczny.

Czytaj więcej...

Nie przyszedłem się leczyć, ale żeby sobie porozmawiać…

Autor: , opublikowano: 27.12.2016 nowości, slider, w zdrowym ciele... | Brak komentarzy

Nie przyszedłem się leczyć, ale żeby sobie porozmawiać…

Długie kolejki pod gabinetem lekarza rodzinnego czy specjalisty, odległe terminy wizyt to rzeczywistość dobrze znana każdemu z nas. Widząc te „czarne poczekalnie”, nasuwa się pytanie: „Dlaczego ludzie przychodzą do lekarza?”. Odpowiedź z pozoru jest oczywista: „Bo są chorzy, chcą się leczyć, ratować swoje zdrowie i życie” – w wielu wypadkach tak jest, ale czy zawsze? Przyjrzyjmy się z bliska motywom wizyt pacjentów w gabinecie lekarskim.

Czytaj więcej...

Choroby zakaźne. Bać się czy nie?

Autor: , opublikowano: 12.12.2016 nowości, slider, w zdrowym ciele... | Brak komentarzy

Choroby zakaźne. Bać się czy nie?

Niektórym chorobom zakaźnym można zapobiec poprzez szczepienia ochronne wykonywane już od pierwszych dni życia. Pewne szczepienia są wpisane w tzw. kalendarz szczepień – czyli zbiór szczepień, które są obowiązkowe (niepłatne) i zalecane (płatne). Ponadto, kiedy wyjeżdża się do niektórych krajów, szczególnie do Afryki, Azji czy Ameryki Południowej, należy poddać się szczepieniom przeciwko wybranym chorobom – ściśle określonym – lista takich chorób dostępna jest np. w sanepidzie.

Czytaj więcej...

Eutanazja

Autor: , opublikowano: 29.11.2016 nowości, slider, w zdrowym ciele... | Brak komentarzy

Eutanazja

Pochylając się nad tajemnicą śmierci, nasuwa się kolejne rozważanie wypływające z uczynków miłosierdzia, na które Kościół zwraca naszą uwagę w sposób szczególny we wspomnianym już Roku Miłosierdzia: „Modlić się za żywych i umarłych”. A dlaczego nie modlić się o łaskę dobrej śmierci? Ta śmierć jest bowiem bramą prowadzącą żywych do świata zmarłych.

Czytaj więcej...

Kiedy człowiek umiera fizycznie?

Autor: , opublikowano: 14.10.2016 nowości, slider, w zdrowym ciele... | Brak komentarzy

Kiedy człowiek umiera fizycznie?

Problem z określeniem, kiedy człowiek umiera fizycznie, nie polega na braku wiedzy medyków czy też chęci świadczenia nieprawdy celem wykorzystania narządów zmarłych dla potrzeb transplantologii (nauka zajmująca się przeszczepami narządów i tkanek). Trudność ta wynika z postępu medycyny, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

Czytaj więcej...

Rak nie musi boleć – obalić mity

Autor: , opublikowano: 28.09.2016 nowości, slider, w zdrowym ciele... | Brak komentarzy

Rak nie musi boleć – obalić mity

Większość osób uważa, że „rak potwornie boli” i choć nie jest to błędne myślenie, nie jest ono również do końca prawidłowe. Najczęściej na wczesnym etapie choroby nowotworowej człowiek nie odczuwa bólu. Dlatego myślenie: „Nic mnie nie boli, więc nie chodzę po lekarzach” w kontekście nowotworów, jest bardzo dużym błędem.

Czytaj więcej...

Czy istnieje tabletka na stres?

Autor: , opublikowano: 30.08.2016 nowości, slider, w zdrowym ciele... | Brak komentarzy

Czy istnieje tabletka na stres?

Czy „tabletka na stres” zawsze musi nam się kojarzyć z przyjmowaniem preparatu medycznego? A może jest taka tabletka, która pomimo że spotykają nas w życiu różne sytuacje, często stresujące, np.: choroba dziecka, rodziców, śmierć bliskiej osoby, problemy rodzinne czy utrata pracy, pomoże nam nie doświadczać objawów stresu i przyjmować to, co nas spotyka z „pogodą ducha” i pokojem w sercu?

Czytaj więcej...

Sanatorium – kto i kiedy może z niego skorzystać?

Autor: , opublikowano: 04.07.2016 nowości, slider, w zdrowym ciele... | Brak komentarzy

Sanatorium – kto i kiedy może z niego skorzystać?

Sanatorium jest jednym z elementów leczenia uzdrowiskowego. Czym jest zatem to lecznictwo? W myśl ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej leczenie uzdrowiskowe to zorganizowana działalność, polegająca na udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia albo rehabilitacji uzdrowiskowej, prowadzonej przez zakład lecznictwa uzdrowiskowego.

Czytaj więcej...

Znieczulenie – czy to bezpieczne?

Autor: , opublikowano: 06.06.2016 nowości, slider, w zdrowym ciele... | Brak komentarzy

Znieczulenie – czy to bezpieczne?

  Wielu z nas słyszało o znieczuleniu. Często jednak możemy spotkać się z pytaniami i wątpliwościami z nim związanymi. Czy znieczulenie jest bezpieczne? Czy może zwiększa ryzyko zgonu podczas operacji? Czy mamy pewność, że wybudzimy się po zabiegu, w którym to znieczulenie zastosowano? Co nazywamy znieczuleniem? Znieczulenie, czyli anestezja, oznacza z języka greckiego „bez zmysłu”. Polega ono na przerwaniu przewodzenia impulsów z komórek receptorowych, czyli odbierających bodźce, w tym wypadku bólowe i...

Czytaj więcej...

Jak dostać się do specjalisty?

Autor: , opublikowano: 18.05.2016 nowości, slider, w zdrowym ciele... | Brak komentarzy

Jak dostać się do specjalisty?

Lekarz rodzinny pomimo tego, że może się zająć każdym pacjentem – i tym po operacji, i tym po zawale serca czy udarze – to jednak nie ma możliwości zlecić wszystkich badań laboratoryjnych czy obrazowych (nie pozwala na to umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia). Dlatego też lekarz podstawowej opieki zdrowotnej niejednokrotnie kieruje pacjenta do poradni specjalistycznej, gdzie lekarz może mu zlecić badania typowo specjalistyczne.

Czytaj więcej...