Dwumiesięcznik dla chorych

Z kijami – marsz!

Autor: , opublikowano: 05.07.2013

Z kijami – marsz!

Nordic walking, czyli sport dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Co to takiego jest w rzeczywistości? To rodzaj marszu ze specjalnymi kijami, dzięki którym odciążeniu ulegają stawy najbardziej narażone na mikrourazy, występujące w trakcie zwykłego marszu. Historia tego typu sportu wzięła swój początek w Finlandii w latach 20. ubiegłego wieku. Początkowo był on stosowany jako trening w ciągu całego roku dla narciarzy biegowych.

Z kijami czy bez?

Marsz z kijami pozwala na to, aby w wykonywanym przez nas wysiłku brały udział te mięśnie ciała, które podczas zwykłego chodzenia nie są tak aktywnie stymulowane do wysiłku. Jednocześnie pozwala na odciążenie pewnych partii ciała – głównie kręgosłupa, stawów kolanowych i biodrowych.

Dla kogo taki sport?

Nordic walking jest przeznaczony dla każdego, bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Uprawianie tego typu sportu powinniśmy jednak rozpocząć pod czujnym okiem instruktora, który nauczy nas prawidłowej techniki marszu i odpowiedniego używania kijków oraz pomoże prawidłowo je dobrać.

Gdzie można uprawiać taki marsz?

Spacerować można wszędzie i niezależnie od pory roku. Zarówno latem, jak i zimą, w lesie, w górach czy nad morzem korzystnie wpływa to na nasze zdrowie. Nordic walking jest szczególnie zalecany osobom, które prowadzą siedzący tryb życia, mają nadwagę czy otyłość, pozwala bowiem na zredukowanie ilości kalorii o około ⅓ więcej w porównaniu ze zwykłym spacerem czy marszem.

Co nam daje taki trening?

Tak jak każdy wysiłek fizyczny nordic walking korzystnie wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne – w myśl zasady: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Pomaga nam poprawić kondycję fizyczną. Ma dobry wpływ na wydolność układu krążenia oraz oddechowego. Modeluje naszą sylwetkę dzięki udziałowi mięśni w tym wysiłku. W porównaniu ze zwykłym marszem pozwala na odciążenie stawów, dlatego mogą go uprawiać również osoby starsze, które często odczuwają różne dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, stawów kolanowych czy biodrowych. Z tych samych względów polecany jest osobom otyłym, u których stawy są często przeciążone.

Dlaczego nordic walking?

1. Zwiększa siłę i wytrzymałość ramion.

2. Ułatwia wchodzenie na wzgórza.

3. Sprzyja spalaniu większej ilości kalorii niż podczas normalnego chodzenia.

4. Kijki zapewniają stabilność.

5. Zmniejsza nacisk na stawy kolanowe, biodra i plecy oraz odciąża je, co przynosi korzyści dla osób starszych i otyłych oraz ze słabszą kondycją.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *