Dwumiesięcznik dla chorych

Znaczenie wody dla zdrowia

Autor: , opublikowano: 03.04.2017

Znaczenie wody dla zdrowia

 

„Woda to życie” – bez wody nie jest możliwe jakiekolwiek istnienie na ziemi oraz utrzymanie zdrowia i życia ludzkiego. Człowiek składa się w około 60-75% z wody. Ten „życiodajny” płyn jest wykorzystywany do szeregu procesów zachodzących w naszym organizmie.

Woda jest niezbędna

Woda jest niezbędna, by w organizmie człowieka mogły zachodzić wszystkie procesy warunkujące jego prawidłowe funkcjonowanie. Jej głównym zadaniem jest utrzymywanie temperatury ciała na stałym, korzystnym dla jego funkcjonowania poziomie. Potrzebna jest ona w procesie trawienia i wchłaniania substancji odżywczych, jak również ich rozprowadzeniu po naszym organizmie. Jak wiemy, 90% osocza krwi to woda!

Odpowiedni poziom nawodnienia wpływa także na pracę naszego umysłu, procesy poznawcze i pamięć. Nie jest to z pewnością przypadek, gdyż sam mózg w około 80% składa się z wody.

Kolejny proces wart wspomnienia, w którym woda jest niezbędna, to wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii z naszego organizmu. W moczu znajduje się 95-98% wody i to właśnie dzięki niej możliwe jest usunięcie azotowych produktów przemiany materii, w tym głównie mocznika.

Znane nam ze szkolnych ławek H2O wykorzystywane jest także w naszym organizmie na poziomie komórkowym, gdzie bierze udział w szeregu reakcji biochemicznych, których prawidłowy przebieg jest niezbędny, aby nasz organizm odpowiednio funkcjonował. Woda bierze również udział w procesie oddychania.

Ile wody należy dostarczyć organizmowi?

Niestety ciało człowieka nie ma zdolności do magazynowania wody. Oznacza to, że jej straty należy na bieżąco uzupełniać. Powszechnie mówi się, że dzienne zapotrzebowanie na płyny wynosi od 1,5 do 2 litrów. Stwierdzenie to jest prawdziwe, tylko gdy mówimy o ludziach zdrowych. W medycynie mamy do czynienia z sytuacjami, w których konieczna jest większa podaż wody, jak np.: odwodnienie lub przebywanie w miejscu, gdzie są wysokie temperatury.

Występują też stany, w których konieczne jest ograniczenie podaży płynów. Możemy do nich zaliczyć np. niewydolność krążenia czy niewydolność nerek. Nadmiar wody w tych sytuacjach może spowodować tak zwane przewodnienie organizmu, co objawia się obrzękami obwodowymi, najczęściej umiejscowionymi na podudziach, okolicy lędźwiowo-krzyżowej u osób leżących czy wokół oczu (najczęściej u dzieci). Przewodnienie może prowadzić również do obrzęków wewnętrznych, co można zaobserwować jako wodobrzusze, płyn w opłucnej czy ostrej niewydolności krążenia jako obrzęk płuc.

„Woda żywa”

Jak widzimy, woda jest niezbędna, aby człowiek mógł żyć. Zastanawiając się nad znaczeniem wody dla zdrowia i życia ludzkiego, nie można zapomnieć o „wodzie żywej”, która jest niezbędna dla naszego życia duchowego. Jest to woda, której nigdy nam nie zabraknie, a jej dawcą jest Syn Boży, który mówi o tym w rozmowie z Samarytanką. Właśnie w biblijnej przypowieści słyszymy słowa: „Kto zaś będzie pił wodę, którą Ja mu dam, nie będzie pragnął na wieki” (J 4,14). Mając obietnicę samego Boga, nie lękajmy się przychodzić do źródeł „wody żywej” – do Pana Boga, który nieustannie na nas czeka w sakramentach Kościoła, w chlebie eucharystycznym zamkniętym w tabernakulum lub wystawionym w monstrancji. To tam, przed Jego Boskim obliczem, możemy pozwolić Bogu, aby zaspokoił nasze pragnienie. Zastanowić nas może jednak, o jakim pragnieniu mówi do Samarytanki Jezus? Nie chodzi tu bowiem o pragnienie rozumiane po ludzku. W Jezusowej wypowiedzi chodzi o zaspokojenie pragnienia Boga. Człowiek często szuka rzeczy zastępczych, które wydają się dawać mu szczęście, miłość i pokój. Może okazać się jednak, że szukamy tych rzeczy na „śmietniku grzechu”, zapominając o prawdziwym Źródle szczęścia i miłości.

Patrząc na wodę, która jest niezbędna dla naszego życia, chciejmy przekraczać granicę doczesności, dostrzegać to, co niewidzialne dla oczu, ale dostrzegalne dla serca, byśmy mogli za biblijną Samarytanką mówić: „Panie, daj mi tej wody, abym już nie pragnęła i nie przychodziła tu czerpać” (J 4,15). Zamień to nasze „tu”, skoncentrowane na życiu ziemskim, na wody życia duchowego, aby woda, którą Ty nam dasz, stała się „źródłem tryskającym ku życiu wiecznemu” (J 4,14).

 

Woda jest największym ilościowo składnikiem ciała człowieka. U dorosłych stanowi ona ok. 70% ogólnej masy ciała, a u niemowląt nawet ok. 85%.

Zapotrzebowanie na wodę jest na drugim miejscu po zapotrzebowaniu na powietrze. Dzienne zapotrzebowanie to ok. 2 litry wody. W czasie umiarkowanego wysiłku fizycznego to ok. 3 litry wody na dobę. W czasie intensywnego sportu lub ciężkiej pracy fizycznej zapotrzebowanie to wzrasta nawet do 5 litrów.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *