Dwumiesięcznik dla chorych

Życie po amputacji

Autor: , opublikowano: 23.12.2013

Życie po amputacji

Marysia nadal uwielbia taniec, dla Jacka wakacje bez górskich wędrówek nadal nie istnieją, Jola może codziennie jeździć na rowerze, a Adrian malować portrety. Teraz już wiedzą, jak może wyglądać ich życie, gdy nagle utracili cząstkę własnego ciała. Wiedzą, że życie nadal jest możliwe…

Nie jesteś sam

Oczywiście nie jesteś jedyną osobą po amputacji i nie zostałeś pozostawiony sam ze swoim problemem. Rozmowy z innymi ludźmi po przebytych amputacjach mogą być bardzo pomocne. Warto szukać grup wsparcia, osób, które znalazły się w podobnej sytuacji. Masz na to czas, bo twój organizm musi zregenerować się i wrócić do formy sprzed operacji. Teraz ważne jest, abyś dobrze spał i spożywał regularne, pełnowartościowe posiłki. Jeśli lekarz wyraźnie tego nie zaleci, nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety, ale warto, aby była ona urozmaicona i lekkostrawna.

Protezy

Kiedy będziesz już w stanie zaakceptować ten fakt, że dokonano u ciebie amputacji, możesz zacząć proces rehabilitacji i doboru odpowiedniej protezy. Obecnie protezy są dobrze dopasowane, o dość estetycznym wyglądzie, umożliwiają ruch w sztucznie utworzonym stawie, zatem kolano czy łokieć nie są sztywne. Rozróżniamy protezy kosmetyczne, mechaniczne i elektryczne. Pierwsze z nich są lekkie i tanie, mają ładny wygląd, często nie do odróżnienia od zdrowej kończyny, jednak ich wadą jest ograniczona ruchomość. Proteza mechaniczna jest połączona przewodami z mięśniami położonymi powyżej niej, dzięki czemu umożliwia ruchy kończyny, pozwalając na wykonywanie niektórych czynności. Protezy elektryczne są obecnie najbardziej zaawansowanymi. Podobnie jak protezy mechaniczne połączone są przewodami elektrycznymi z mięśniami, ale ruch wspomagany jest za pomocą silników, dzięki czemu nie wymaga użycia przez pacjenta dużej siły i daje możliwość wykonywania najbardziej precyzyjnych ruchów.

Żadna proteza nie funkcjonuje samodzielnie. Ta najbardziej zaawansowana konstrukcyjnie pozostanie jedynie drogą laską, dopóki nie nauczysz się wykorzystywać jej potencjału. Warto się natrudzić, przecież chodzi tutaj o dalsze, sprawniejsze życie. Fizjoterapeuta powinien ustalić długoterminowy harmonogram rehabilitacji, której celem jest odzyskanie równowagi, np. zwiększenie siły zdrowej kończyny, nauka posługiwania się kikutem i sukcesywne zwiększanie mobilności. Celem ćwiczeń w przypadku amputowanej kończyny dolnej jest zapobieganie przykurczom w stawach i skracaniu mięśni zarówno w kikucie, zdrowej nodze i tułowiu. Całe ciało musi odzyskać równowagę i skompensować sobie funkcje amputowanej kończyny.

Rehabilitacja

Postępowanie po amputacji nie obejmuje jedynie rehabilitacji, protezowania czy nauki chodzenia, pisania i innych prostych, podstawowych czynności. Jednocześnie powinna trwać terapia lub być zapewnione wsparcie ze strony psychologa, tak byś nauczył się akceptować swój wygląd i pewne ograniczenia – najlepiej, aby taka pomoc rozpoczęła się jeszcze przed operacją. Niezwykle istotną rolę odgrywa również w tym czasie rodzina czy inne bliskie osoby, które mogą udzielać wsparcia i dostosować dom, najbliższe otoczenie do nowych potrzeb. Ważnym elementem jest również powrócenie do swoich pasji, a jeśli to niemożliwe – poszukiwanie nowych celów w życiu, może mniej ekscentrycznego hobby.

Ból

Istotna jest także walka z bólem. Wskutek amputacji podrażnione mogą zostać zakończenia nerwów, a wówczas pojawiają się tzw. bóle fantomowe. Rodzina musi uwierzyć, że gdy skarżysz się na potworny ból ręki, która została amputowana, to nie zmyślasz, ale naprawdę cierpisz. Konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem zajmującym się leczeniem bólu. Można będzie zastosować ćwiczenia rozluźniające i relaksujące, najlepiej w takiej sytuacji skonsultować się z rehabilitantem.

Jeden komentarz

Dołącz do dyskusji!

  1. ewela

    Dobrze dobrana proteza po amputacja to moment, w którym pacjent może odzyskać nadzieję na dobre życie, wiem z doświadczenia….. Protetyk to trochę jak psycholog dlatego chciałabym wszystkim polecić serdecznie pracownię http://ortopartner.pl/proteza-podudzia,24,pl.html

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *