Dwumiesięcznik dla chorych

Życie po zawale serca

Autor: , opublikowano: 28.06.2012

Życie po zawale serca

Jak żyć po zawale serca? Wiele osób dotkniętych tą postacią choroby wieńcowej zadaje sobie to pytanie. Zadajesz je sobie i Ty? Zacznijmy zatem od początku – czyli co zrobić po wyjściu ze szpitala.

Jak często chodzić do specjalisty?

Pierwsza wizyta powinna odbyć się do dwóch miesięcy od wypisu ze szpitala. Z uwagi na kolejki do specjalisty najlepiej rejestrować się do Poradni Kardiologicznej tuż po wypisie, prosząc lekarza prowadzącego o otrzymanie skierowania. Przez okres od wypisu do pierwszej wizyty należy stosować się do zaleceń zawartych w karcie informacyjnej, którą otrzymuje się w dniu wypisu (należy dokładnie przeczytać wszystkie zalecenia!).

Czy muszę przyjmować wszystkie leki?

Tak, leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie można samodzielnie podejmować decyzji dotyczących odstawienia któregokolwiek z leków. Jeśli masz pewne wątpliwości lub pojawią się objawy, które Cię zaniepokoją, zgłoś to lekarzowi na następnej wizycie. Gdy objawy niepożądane są bardzo uciążliwe, możesz udać się do lekarza rodzinnego w celu uzyskania porady – nie musisz czekać na wizytę u kardiologa.

Pamiętaj też, że pora zażywania niektórych leków ma znaczenie, więc jeśli lekarz zaleci Ci przyjmowanie konkretnego leku rano, to stosuj się do takiego dawkowania.

Lęk po zawale…

Większość pacjentów odczuwa lęk, zwłaszcza przed kolejnym zawałem mięśnia sercowego. To normalne, ponieważ zawał jest dla organizmu ogromnym stresem, który przychodzi niespodziewanie i zapada w pamięci. Potrzeba więc czasu, by dojść do siebie, przemyśleć to, co robiliśmy źle, i to, co możemy teraz poprawić. Nie bój się powiedzieć lekarzowi o swoim lęku. Niewykluczone, że konieczne będzie przejściowe zastosowanie łagodnych leków przeciwlękowych. Nie broń się przed nimi, bowiem małe dawki raczej pomogą w tej sytuacji, niż zaszkodzą.

Czy rzeczywiście trzeba przestać palić?

Istotnie, palenie zwiększa bowiem ryzyko zawału serca. Ponadto nikotyna zawarta w papierosach hamuje działanie niektórych leków, co może niekorzystnie wpływać na przebieg farmakoterapii, a co za tym idzie – na efekty oczekiwanego leczenia.

Co i jak jeść po zawale?

Posiłki spożywaj regularnie – pięć razy dziennie, najlepiej o stałych porach. Jedz dużo surowych warzyw i owoców. Unikaj tłustych, smażonych potraw. Ogranicz sól, napoje słodzone, białe pieczywo.

Czy wolno pić kawę po zawale?

Tak, ale nie więcej niż jedną dziennie. Pamiętaj, że kawa nie może być jedynym napojem w ciągu dnia. Pij dużo wody mineralnej niegazowanej – odpowiedni poziom nawodnienia ma duże znaczenie, zwłaszcza u osób starszych, które często zapominają o uzupełnianiu odpowiedniej dobowej ilości płynów.

Czy wolno pić alkohol?

Tak, ale w umiarkowanych ilościach, najlepiej wino. Pamiętaj jednak, że alkohol wpływa na metabolizm leków w wątrobie, co może znacząco obniżyć skuteczność farmakoterapii. Oczywiście, mając świadomość, że serce jest już chore i wymaga szczególnej troski, warto zastanowić się raz jeszcze nad koniecznością spożywania alkoholu, w myśl zasady: Jeśli masz już chore serce, to po co Ci jeszcze chora wątroba.

Sen po zawale…

Jest on równie ważny jak leki czy odpowiednio zbilansowana dieta. Konieczny jest dobry wypoczynek, zwłaszcza nocny. Gdy masz problemy z zaśnięciem, stosuj się do kilku rad.

Nie jedz obfitych posiłków tuż przed snem. Zadbaj również o wywietrzenie sypialni przed położeniem się. Pamiętaj, że łóżko jest miejscem snu, dlatego nie oglądaj w nim telewizji, nie czytaj książek. Jeśli i to nie pomoże, zawsze możesz zgłosić się do lekarza po poradę.

Aktywność fizyczna a zawał serca

Wiadomym jest, że ruch to zdrowie, a mit, że osobom starszym ruch na świeżym powietrzu na zdrowie nie wychodzi, został obalony w poprzednim numerze „Wstań”. Zalecany jest trzydziestominutowy spacer, dwa razy dziennie. Na układ krążenia i poprawę ogólnej wydolności organizmu korzystnie oddziałuje pływanie.

6 złotych rad

1. Dalej jesteś tym samym człowiekiem co wcześniej, ale tym różnisz się od innych, że mogłeś stracić życie, a jednak żyjesz. Doceń to.

2. Przyjmuj leki systematycznie. Zaufaj tym, którzy przez wiele lat studiowali po to, by teraz leczyć Cię w bezpieczny sposób.

3. Ruch to podstawa… ale nie palcem po pilocie od telewizora. Idź na spacer lub popływaj na basenie.

4. Pilnuj diety. Z nią jest bowiem jak z małżeństwem – jeśli raz się zdecydujesz, to chociaż czasem boli, zostajesz na zawsze.

5. Pamiętaj, że zawał mięśnia sercowego to poważna choroba. Ale żyjesz! Ciesz się z tego. Dbaj o zdrowie, bo żyjesz nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla swoich bliskich.

6. Jeśli chcesz o coś spytać? Pytaj! Lekarz wyjaśni wszelkie wątpliwości. Kto pyta nie błądzi, lecz zawsze trafia do celu.

Jeden komentarz

Dołącz do dyskusji!

 1. jay

  Miesiac temu mialem zawal.dwa stenty.
  Lęki? Boje sie zasypiac.
  Boje sie,ze sie nie obudze.
  Boje sie zawalu we snie.
  Boje sie powrotu do pracy ( fizycznej)
  Kazde uklucie w sercu budzi ogromna panike.
  Nie mam nawet 40tki.
  Nie wiem jak zyc.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *